Choć w pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że wybór firan i zasłon to nic szczególnie skomplikowanego – wystarczy po prostu kupić takie, które najbardziej przypadły nam do gustu, okazuje się, że są kwestie budzące pewne wątpliwości. Poza kolorem i wzorem, materiałem i jego strukturą, a nawet długością, niezwykle istotny jest jeszcze sposób ich mocowania. Do tego służą oczywiście karnisze i szyny. To, na czym zawiesimy okienne tekstylia, czy zdecydujemy się na karnisz na okno, czy na całą ścianę zaważy nie tylko na aranżacji samego okna, ale i całego wnętrza. Musimy więc pamiętać, że z pomocą odpowiedniego karnisza i zawieszonych na nim firan i zasłon możemy optycznie powiększyć wnętrze, sprawić, że będzie wyglądało bardzo stylowo, a jednocześnie przytulnie, lecz równie dobrze zepsuć efekt. Wobec tego, jaki karnisz na okno wybrać? Kiedy zawiesić zasłony bądź firany na całą ścianę, a kiedy tylko w świetle okna? Jakie czynniki uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Jaki karnisz na okno wybrać?

Urządzając mieszkanie lub planując zmianę wystroju nie możemy zapomnieć o firanach oraz zasłonach, które są niezwykle istotnym elementem aranżacji. Oczywiście same tekstylia są ogromnie ważne, jednakże musimy pamiętać, że na ostateczny efekt olbrzymi wpływ ma również to, jak je zawiesimy w oknie. W związku z tym, powinniśmy przemyśleć jaki karnisz na okno wybrać, a dokładniej czy karnisz na okno, czy na całą ścianę będzie lepszą opcją w przypadku naszego salonu, jadalni, sypialni, pokoju dziecka. I tak też warto zastanowić się czy w danym pomieszczeniu korzystniejsza będzie firana na całą ścianę, tzn. taka, która poza samym oknem zasłoni również ściany po bokach, czy też firanka wyłącznie w świetle okna. Z pewnością nie bez znaczenia jest metraż oraz ilość mebli w stosunku do ilości wolnej przestrzeni. To pomoże nam zadecydować jaki karnisz – na okno czy na całą ścianę zapewni lepszy efekt wizualny. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że karnisze i szyny sufitowe (te drugie może nawet bardziej) na całą szerokość ściany to doskonała opcja w niewielkich pokojach, bowiem firana rozciągnięta na całą szerokość ściany, na której znajduje się okno optycznie powiększa wnętrze.

Zasłony i firany na całą ścianę czy tylko w świetle okna?

Zastanawiając się jaki karnisz do okna wybrać – na szerokość okna, czy całej ściany, na pewno niezwykle istotne jest to, czy prócz firan planujemy zawiesić na nim również zasłony. Jeśli faktycznie do firan chcemy dopasować dekoracyjne zasłony, które posłużą również do przysłaniania okna w czasie słonecznych dni i/lub wieczorami, na pewno będziemy potrzebować dłuższego karnisza. Jednak o ile dłuższego? Otóż, w dużych pokojach, np. w przestronnych salonach, gdzie ściana z oknem mierzy kilka metrów, karnisz od jednego końca do drugiego, a więc i firana na całą ścianę nie mają sensu, nawet z zasłonami po bokach. Taki efekt jest natomiast pożądany w niewielkich sypialniach i pokojach dziecięcych, gdzie zasłony po obu bokach karnisza na stosunkowo krótkiej ścianie nadadzą wnętrzu elegancji, a jednocześnie przytulności.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO