Dzięki oknom możemy cieszy się w budynkach naturalnym światłem w czasie dnia. Jednocześnie stanowią one istotną dekorację wnętrz, zwłaszcza, że ozdabiamy je przy pomocy stylowych firan, zasłon i rolet, a na parapetach ustawiamy rośliny doniczkowe, wazony bądź też świeczniki i ramki ze zdjęciami. Czasem jednak, zwłaszcza po zmroku, a także w czasie gorących dni, gdy przedostające się do wewnątrz promienie słoneczne powodują nadmierny wzrost temperatury, potrzebujemy zasłonić szyby. Idealnie nadają ku temu nowoczesne przesłony. Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów rolet wewnętrznych. Jakie i czym różnią się od siebie poszczególne? Jakiego typu rolety okienne wybrać do swojego mieszkania/domu? Prezentujemy godne uwagi propozycje!

Różne typy rolet okiennych

Współcześni producenci, oferują różne rodzaje rolet wewnętrznych. Właściwie wszystkie bardzo dobrze chronią przed słońcem, zapewniają prywatność, a do tego świetnie prezentują się w oknach. Warto również wspomnieć o tym, że sposoby montażu nowoczesnych modeli gwarantują solidność, trwałość, estetykę, a także komfort użytkowania na najwyższym poziomie. Pośród popularnych typów rolet okiennych wymienia się: rolety klasyczne z materiału, rolety dzień/noc, przypominające harmonijkę rolety plisy, a także rzymskie rolety, które łączą w sobie funkcjonalność rolet z elegancją firan i zasłon.

Rolety klasyczne z materiału

Zdecydowanie najstarszym rodzajem rolet wewnętrznychrolety klasyczne z materiału. W swej pierwotnej wersji były przeznaczone do montażu na ścianie powyżej wnęki okiennej (tak, jak karnisz). Z czasem pojawiły się natomiast modele montowane bezpośrednio na ramie okiennej. Oczywiście jedne, jak i drugie wciąż znajdziemy w sklepach, jednak zdecydowanie najpopularniejsze są obecnie rolety klasyczne w tzw. kasecie, która nie tylko poprawia estetykę, ale też sprawia, że roleta stale przylega do szyby, również po otwarciu czy uchyleniu okna. Warto też dodać, że współcześnie do produkcji rolet klasycznych wykorzystuje się różne tkaniny, w tym te, typu blackout, które zapewniają doskonałą ochronę przed słońcem.

Rolety dzień/noc

Kolejnym typem rolet okiennych montowanych wewnątrz są rolety dzień/noc, które przed kilku laty zyskały ogromną popularność. Takie rolety w odróżnieniu do modeli klasycznych są uszyte z dwóch, naprzemiennie ułożonych w pasy materiałów – transparentnego i zaciemniającego. Dzięki temu rolety dzień/noc wyglądają bardzo ciekawie, a do tego ułatwiają precyzyjną kontrolę nad ilością wpuszczanego do wewnątrz światła dziennego.

Rolety plisy

Rolety plisy to najnowsze spośród wszystkich rodzajów rolet wewnętrznych przeznaczonych do montażu bezpośrednio na ramie okna. Jak sama nazwa wskazuje układają się one w plisy, czy też w harmonijkę. Ogromną ich zaletą jest to, że są dwukierunkowe, tzn. możemy zasłaniać i odsłaniać okno zarówno z dołu, jak i z góry, a co za tym idzie zasłaniać dowolny jego fragment. Rolety plisy zapewniają więc maksymalną wygodę.

Rzymskie rolety

Rzymskie rolety to okienne przesłony, które wyróżniają się na tle pozostałych rodzajów rolet wewnętrznych. Ich mechanizm jest wzorowany na mechanizmie klasycznych rolet, jednak wykonane są z materiału, z jakiego szyje się zasłony bądź firany. Oczywiście po zasłonięciu w pewnym stopniu chronią przed słońcem, jednak bardziej pełnią funkcję dekoracyjną (tak, jak zasłony i firany), aniżeli praktyczną.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO