Niezależnie od tego, w jakim stylu urządziliśmy domowe wnętrza, nie powinno w nich zabraknąć okiennych tekstyliów, które z jednej strony dekorują, z drugiej przesłaniają widok z zewnątrz, a także w pewnym stopniu chronią przed słońcem. Zasłony i firany przepięknie dopełniają aranżację sypialni, salonu, jadalni, kuchni, łazienki i przedpokoju. Jako, że współcześni producenci oferują najrozmaitsze modele – różne tkaniny, kolory, wzory warto dobrze się zastanowić jaka firana będzie najlepiej pasowała do danego pomieszczenia. Niezmiennie od wielu już lat za najpopularniejsze uznaje się te, z woalu, tiulu, organzy i żakardu, ale też z markizety. Co to jest za materiał? Czym na tle pozostałych wyróżniają się firany z markizety? Gdzie warto zawiesić właśnie takie firany, do jakiego stylu one pasują i co wybrać – markizetę haftowaną czy gładką? Wyjaśniamy co to jest markizeta i podajemy najważniejsze informacje na jej temat!

Markizeta – co to jest?

Choć takie tkaniny, jak woal czy tiul są powszechnie znane, nawet wśród osób, które niekoniecznie orientują się w temacie aranżacji wnętrz oraz zasłon i firan, w rzeczywistości bardzo popularne są również firany z markizety. Czym się one różnią od wszystkich pozostałych tkanin wykorzystywanych do szycia okiennych tekstyliów? Co to jest markizeta? Otóż, markizeta to rodzaj tkaniny przypominającej siateczkę, która w zależności od gęstości splotu posiada małe, średnie lub duże oczka. W związku z tym, firany z markizety można z łatwością dopasować do poziomu nasłonecznienia konkretnego pomieszczenia. Do pokojów, których okna wychodzą na stronę południową odpowiednia będzie markizeta o drobnych oczkach, czyli przepuszczająca mniej promieni słonecznych, natomiast do pokojów znajdujących się po stronie wschodniej, zachodniej bądź północnej, czyli tam, gdzie dociera mniej słońca – firany z markizety o rzadszym splocie, czyli o średnich lub dużych oczkach. Ze względu na strukturę materiału, tego typu firany nie wymagają prasowania, co oczywiście jest ogromną ich zaletą – po wypraniu, jeszcze wilgotne tekstylia można powiesić na karniszach. Poza tym, są one niezwykle trwałe i na tyle uniwersalne, że bez problemu dopasujemy je do większości aranżacji.

Markizeta haftowana i gładka

Wiemy już, że pośród różnych materiałów wykorzystywanych do produkcji firan wymienia się markizetę. Co to jest za tkanina również. Niemniej, warto wspomnieć o tym, że w dzisiejszych czasach na rynku znaleźć można różne rodzaje firan z markizety, a co za tym idzie z łatwością dopasować je do wnętrz urządzonych w różnym stylu. I tak też markizety mogą być zupełnie gładkie, czyli o strukturze siateczki o gęstym, średnim lub rzadkim splocie. Są to jedne z najprostszych, bardzo minimalistyczne firany, które nie wymagają prasowania. Niemniej, współcześni producenci oferują również markizetę haftowaną, którą zdobią różnego rodzaju haftowane wzory, np. kwiatowe detale.

Do jakich wnętrz pasują firany z markizety?

Co to jest markizeta oraz jakie rodzaje tej tkaniny mamy do wyboru – to już wiemy. Natomiast, do jakich wnętrz pasują najbardziej firany z markizety? Gdzie sprawdzi się markizeta haftowana, a gdzie zupełnie gładka? Otóż, bogato zdobione haftem firany z markizety to idealna opcja do sypialni, salonów i jadalni zaaranżowanych w stylu klasycznym, rustykalnym, ale też glamour. Dodatkowo można je zestawić z eleganckim lambrekinem czy też spiąć po bokach przy pomocy ozdobnych chwostów. Z kolei gładkie firany z markizety, najlepiej długie, puszczone luźno aż do podłogi przepięknie dekorują wnętrza nowoczesne, nowojorskie, a także klasyczne.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO