Moskitiery i konserwacja.

 

Zagrożenia przychodzące zwłaszcza latem są owady i insekty wpadające do naszych pomieszczeń. Skutecznym sposobem na walkę z owadami są moskitiery, które chronią przed komarami, muchami oraz pszczołami.  Dziś posiadamy wiele rozwiązań technicznych, pozwalających skutecznie się przed nimi chronić.

Jak działa moskitiera?

 

Wykonana z profili metalowych w większości aluminiowych oraz napiętej siatki, która jako wypełnienie chroni przed dostępem niechcianych owadów. Wybór konstrukcyjny jest uzależniony od miejsca zamontowania moskitier jak ich przyszłych funkcjonalności.

Życie z moskitierami jest sporo łatwiejsze, a nawet więcej, nie doceni nikt ich posiadania, dopóki się ich nie zainstaluje.

Wyobraź sobie letni, gorący wieczór. Na dworze lekki wiaterek. Chcesz przewietrzyć pomieszczenie, wpuścić trochę chłodniejszego powietrza i chmara komarów wraz z nim. Znów wyobraź sobie błogi powiew takiego wiatru, lekką, spokojną noc i brak ukąszeń.

Moskitiery ramkowe do okien

 

W klasycznych oknach stosujemy głównie moskitiery ramkowe. Montaż moskitiery przeprowadzamy w sposób całkowicie bezinwazyjny za pomocą specjalnych blaszek utrzymujących moskitierę za ramę okienną. Rozwiązanie do daje nam możliwość łatwego ściągnięcia i ponownego zakładania siatek moskitiery oraz przechowywania moskitier na zimę. Dostępna jest cała paleta kolorystyczna profili lakierowanych oraz w okleinie drewnopodobnej maskując swoją lekką konstrukcję niezauważalnie dla naszego oka.

Moskitiery na drzwi balkonowe oraz drzwi przesuwnych HST i PSK

 

Wybierając moskitiery do drzwi balkonowych musimy głównie brać pod uwagę ich funkcjonalność. Jeśli przechodzimy przez drzwi balkonowe często, musimy brać pod uwagę takie rozwiązania moskitier, aby otwieranie moskitier nie było dla nas przeszkodą.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są moskitiery drzwiowe zamocowane na zawiasach samozamykających.  Atut ich jest dość prosty – możemy je zamontować na prawie wszystkie przejścia balkonowe. Jest to system inwazyjny, przykręcany do ramy okiennej. Zamykanie magnesowe pozwala na szybkie otwieranie całego skrzydła. Magazynowanie zimowe utrudnione ze względu na przykręcane zawiasy.

Bardzo zyskującym na popularności w naszych domach są moskitiery przesuwne. Cechują się niewiarygodną prostotą działania, minimalizmem oraz dużą żywotnością. Skrzydło moskitiery przesuwnej jest łatwo demontowane do magazynowania zimowego oraz czyszczenia. Idealnie nadają się do drzwi przesuwnych – moskitiery przesuwne do okien HST oraz PSK zdecydowanie są najlepszym rozwiązaniem poprzez szerokie wnęki okienne, gdzie inne systemy zawodzą.

Ostatnią grupą moskitier, które idealnie wpasują się do drzwi balkonowych oraz okien przesuwnych są moskitiery plisowane. Moskitiera przesuwa się po szynie jezdnej, przy czym można takową zatrzymać na każdym etapie ruchu.

Specjalne szyny, o profilu niskim, wysokim bądź ukośnym spasują się do każdego tarasu. Jeśli taras wyłożony jest deskami tarasowymi, wówczas stosujemy profil niski (wystaje jedynie kilka milimetrów ponad poziom) natomiast w przypadku drzwi HS, HST lub PSK z zainstalowanym oryginalnym parapetem, zastosujemy profil ukośny w celu dopasowania się do spadu parapetu.

Moskitiery do okien dachowych

 

Ciekawym rozwiązaniem są również moskitiery rolowane. Nadają się jako systemowy zamiennik moskitier ramkowych (dostępny jest system bezinwazyjny). Stosowany często w oknach dachowych oraz dla drzwi balkonowych. Specjalnym atutem systemu rolowanego jest możliwość zastosowania specjalnej konfiguracji w oknach połaciowych moskitier do okien dachowych. Łatwe zamykanie oraz mechanizm delikatnego wciągania siatki gwarantują bezpieczeństwo i użytkowanie ich przez lata.

Siatki moskitier

Cechą wspólną wszystkich systemów jest siatka moskitier. Dostępnych jest wiele rozwiązań siatek naprężonych profilami nośnymi. Możemy wyodrębnić siatki:

  • siatka klasyczna do moskitier w kolorze szarym
  • siatka klasyczna do moskitier w kolorze czarnym
  • siatka antyalergiczna z certyfikatem jakości ECARF stworzona specjalnie dla alergików. Moskitiera antyalergiczna zapewnia ochronę w pomieszczeniach nie tylko przed insektami ale i również przed działaniem niekorzystnych dla alergików pyłków traw. Skuteczność dla pyłków traw, ambrozji, pokrzywy czy brzozy dochodzi do 99,31 %.

Skuteczność moskitier

 

Szczególnie narażone na owady są tereny podmokłe oraz domy i mieszkania położone blisko lasów i drzew. Moskitiery stają się bezpieczną ochroną dla dzieci przed niebezpiecznymi ukąszeniami. Skuteczność moskitier jest bardzo wysoka wówczas, gdy zainstalowane są we wszystkich używanych otworach okiennych. Dla przykładu, gdy posiadamy okno podwójne, w zdecydowanej większości wystarczy jedna ramka moskitiery dla okna z funkcją uchylania.

Możliwości konstrukcyjne pozwalają nam zaadoptować optymalne rozwiązanie w każdym rodzaju okien i drzwi.

Jak czyścić moskitiery?

 

Aby zachować maksymalną widoczność i pozwolić światłu na dostęp do pomieszcze bez zbędnych ograniczeń, musimy mieć na uwadzę utrzymanie siatek w czystości. Kurz oraz zanieczyszczenia, które w sposób naturalny spoczywają na siatce moskitiery w sposób znaczący obniżają estetykę domów oraz pogarszają widoczność poza oknem z pomieszczeń.

Czyszczenie polecamy przeprowadzić głównie na wiosnę, gdy zakładamy moskitiery z zimowego magazynowania. Również w ciągu lata, gdy zmienne warunki atmosferyczne wpływają na czystość siatek, polecamy kontrolne lekkie czyszczenie.

Ze względu na łatwy demontaż moskitier, polecamy przeprowadzić czyszczenie po uprzednim zdemontowaniu ich z okien oraz przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia warto siatkę moskitiery odkurzyć bądź przedmuchać.

Mając na uwadze dobro naszego środowiska, moskitiery czyścimy jedynie naturalnymi środkami czystości, bez zbędnych groźnych środków chemicznych. Do umycia siatki moskitiery wystarczy woda

z szarym mydłem lub płynem do naczyń naniesioną miękką gąbką i spłukać czystą wodą.  Warto pozostawić moskitiery do całkowitego wyschnięcia oraz ponownie założyć na okna.

Czyszczenie można również przeprowadzić na inny sposób – rolka do ubrań!

Zazwyczaj, na moskitierze osadza się kurz oraz pajęczyny – rolka poprawi widoczność przez siatkę w znacznym poziomie

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO