Jednymi z istotniejszych elementów znajdujących się na wyposażeniu mieszkań i domów są nowoczesne przesłony okienne, które z jednej strony zapewniają ochronę przeciwsłoneczną w sytuacjach, gdy promienie słońca są zbyt intensywne, z drugiej strzegą naszej prywatności, co ważne zwłaszcza po zmroku, gdy włączamy światła. Współcześnie producenci tego typu produktów oferują przy tym szereg różnego rodzaju modeli, w tym żaluzje (aluminiowe, drewniane), verticale i rolety wewnętrzne (klasyczne materiałowe, również w tzw. kasetach, rolety dzień/noc, rzymskie, plisy) oraz rolety fasadowe, screen i zewnętrzne. Biorąc pod uwagę, że te ostatnie zwykle wiążą się z wyższym kosztem, a ich montaż trzeba zaplanować zawczasu (często już na etapie budowy), warto zastanowić się, zarówno nad zaletami rolet zewnętrznych, jak i wadami rolet zewnętrznych. Jakie są korzyści i ewentualne przeciwskazania do rolet zewnętrznych? Czy warto inwestować w tego typu przesłony?

Zalety rolet zewnętrznych

Zanim zdecydujemy się na zakup, warto dowiedzieć się czegoś na temat rolet zewnętrznych. Zalety i wady tego rodzaju przesłon z pewnością pomogą nam podjąć najlepszą dla nas decyzję. Zacznijmy od tych pierwszych, których jest zdecydowanie więcej. Po pierwsze, rolety zewnętrzne to doskonała ochrona przed słońcem, co docenimy zwłaszcza w czasie letnich upałów, które nasilają się z roku na rok. Zamontowane na zewnątrz rolety skutecznie odbijają promienie słońca, dzięki czemu szyby nie mają szansy się ogrzać. W związku z tym, nawet, gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach 30 stopniu Celsjusza, wystarczy spuścić rolety zewnętrzne, by cieszyć się w mieszkaniu przyjemnym chłodem. Kolejną istotną zaletą rolet zewnętrznych jest to, że zimą zapobiegają utracie ciepła, dlatego też są obowiązkowym elementem w domach energooszczędnych. Wobec tego, zewnętrzne przesłony do idealna opcja niezależnie od pory roku. Na tym jednak nie kończą się zalety rolet zewnętrznych. Warto zwrócić uwagę, że przesłony wykonane z aluminiowych profili wypełnionych pianką poliuretanową zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną, tj. wygłuszają hałasy z zewnątrz (nawet o kilkanaście decybeli). Poza tym, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na montaż napędu i systemu zdalnego sterowania, są wygodne w użytkowaniu. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych chronią natomiast stolarkę okienną. Wreszcie, rolety zewnętrzne jak żadne inne świetnie zabezpieczają na wypadek włamania, zapewniają maksymalną prywatność, a tym samym podwyższają nasz komfort. Natomiast, jakie są wady rolet zewnętrznych?

Wady rolet zewnętrznych

W porównaniu do licznych zalet, wady rolet zewnętrznych wydają się znikome. Najistotniejszą wydaje się cena – rolety zewnętrzne to wciąż droższa opcja niż rolety wewnętrzne. Poza tym, pewnym minusem jest to, że na ich montaż najlepiej zdecydować się jak najwcześniej, by odpowiednio dopasować wnękę okienną. Natomiast dla osób, które uwielbiają, gdy wnętrza są dobrze doświetlone i zbytnio nie przeszkadza im, gdy mieszkanie mocno się nagrzewa, przez co temperatura wewnątrz wrasta, wadą rolet zewnętrznych może być to, jak bardzo zaciemniają. Podsumowując, czy opłaca się inwestować w rolety zewnętrzne? Czy warto zamontować je w swoim domu?

Rolety zewnętrzne – czy warto?

Biorąc pod uwagę zalety rolet zewnętrznych, ale też wady rolet zewnętrznych, wydaje się, że takie rolety, to inwestycja, której nie pożałujemy. Niemniej, warto wziąć pod uwagę, że każdy z nas może mieć wobec przesłon okiennych nieco inne oczekiwania, w związku z czym jedni jak najbardziej będą zadowoleni z rolet zewnętrznych, natomiast inni być może powinni rozważyć zakup rolet wewnętrznych.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO