Rolety zewnętrzne są dziś bardzo popularne. Standardowo zakłada się je we wnękach okiennych niemal wszystkich współcześnie budowanych budynków. Poza tym, decyduje się na nie coraz więcej osób przy okazji wymieniania starych okien w domu/mieszkaniu. I nic w tym dziwnego, w końcu takie rolety stanowią najlepszą ochronę przeciwsłoneczną, przeciwwłamaniową, a do tego dobrze izolują i tłumią hałasy. Jako, że współcześni producenci oferują kilka rodzajów przesłon okiennych przeznaczonych do instalacji na zewnątrz budynku, należy wybrać konkretne. W wielu przypadkach oznacza to wybór pomiędzy montażem rolet nadstawnych a podtynkowych. Czym różnią się te dwa typy? Jakie są zalety i wady rolet nadstawnych? W jakich przypadkach warto natomiast zainwestować w rolety zewnętrzne podtynkowe? Radzimy, jakie rolety – nadstawne czy podtynkowe kupić do swojego domu/mieszkania!

Rolety nadstawne a podtynkowe

Każdy, kto stoi przed wcale niełatwym zadaniem wybrania odpowiednich do swojego domu/mieszkania rolet zewnętrznych, z pewnością zastanawia się, czym różnią się od siebie rolety nadstawne a podtynkowe, czyli dwa popularne rodzaje rolet. Otóż, warto wiedzieć, że zarówno rolety nadstawne, jak i rolety zewnętrzne podtynkowe mają pewne zalety, ale też i wady. Tym, co je odróżnia i ostatecznie przesądza o tym, czy w ogóle da się je zamontować w danym domu/mieszkaniu jest sposób ich montażu oraz wynikający z niego moment, w jakim należy to zrobić. Okazuje się bowiem, że rolet nadstawnych czy podtynkowych nie możemy zainstalować na oknie/we wnęce okiennej w dowolnym czasie.

Rolety nadstawne

Jakie rolety – nadstawne czy podtynkowe wybrać? Przed tym dylematem stają rzesze ludzi. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj rolet zewnętrznych powinniśmy dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej oraz przeanalizować wszystkie ich zalety i wady. W kwestii rolet nadstawnych przede wszystkim musimy mieć świadomość, że montuje się je na okiennej ramie, stąd nazywa się je również naokiennymi. Ich montaż jest możliwy na etapie budowy budynku lub wymiany stolarki okiennej. Oznacza to, że można je zastosować nie tylko, gdy budujemy własny dom, ale też w starych budynkach i mieszkaniach w blokach, oczywiście pod warunkiem, że planujemy montaż nowych okien. Rolety nadstawne przykręca się bezpośrednio do okna, a ich klapa rewizyjna znajduje się wewnątrz budynku. Jedynym minusem jest to, że wysokość okiennej wnęki trzeba nieco zmniejszyć po to, by zwolnić miejsce na skrzynkę rolety, przez co ograniczona zostaje ilość wpadające do wewnątrz światła słonecznego. Za to roletę można estetycznie ukryć pod tynkiem. Natomiast co warto wiedzieć o roletach zewnętrznych podtynkowych i który rodzaj rolet (nadstawne czy podtynkowe) ostatecznie wybrać?

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Rolety nadstawne to niewątpliwie świetne rozwiązanie w sytuacji remontu domu i wymiany stolarki okiennej. Trzeba jednak przyznać, że to rolety zewnętrzne podtynkowe są najnowocześniejszymi i najbardziej polecanymi, zwłaszcza w obliczu polskich, bardzo zmiennych warunków pogodowych. Nie dość, że tego typu rolety zewnętrzne wyglądają bardzo elegancko – elementy montażowe są niewidoczne, skrzynka rolety jest bowiem wbudowana w mur (stąd nazwa „podtynkowe”), to jeszcze, właśnie ze względu na sposób montażu najlepiej izolują (zimą zapobiegają „uciekaniu” ciepła na zewnątrz, latem – wzrostowi temperatury wewnątrz) i wygłuszają hałasy. Niestety, rolety zewnętrzne podtynkowe można zainstalować wyłącznie na etapie budowy budynku, stąd warto je uwzględnić już na etapie projektowania budynku.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO