Niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieszkaniu w bloku czy też w domu (wolnostojącym, bliźniaczym, w zabudowie szeregowej), przesłony okienne są nam niezbędne. Rolety, żaluzje i zasłony nie tylko zapewniają nam prywatność (zasłaniają widok z zewnątrz, dzięki czemu wnętrze pozostaje niewidoczne dla przechodniów i sąsiadów z naprzeciwka, co doceniamy zwłaszcza po zmroku), ale też stanowią ochronę przeciwsłoneczną. Jedne z nich sprawdzają się przy tym lepiej, inne nieco gorzej. Poza tym niektóre, tak, jak rolety zewnętrzne pełnią jeszcze kilka dodatkowych funkcji, stąd naprawdę warto wziąć je pod uwagę w momencie budowy/remontu domu/mieszkania. Jeśli zdecydujemy się zainstalować w oknach takie przesłony, musimy natomiast spośród kilku rodzajów rolet okiennych zewnętrznych wybrać konkretny model. W takim razie jakie są rodzaje rolet przeznaczonych do instalacji na zewnątrz budynku? Czym różnią się poszczególne rodzaje rolet zewnętrznych i jakie warianty sterowania są dostępne?

Rolety zewnętrzne

Nie bez przyczyny rolety zewnętrzne cieszą się tak dużą popularnością. Są bardzo solidne i szczelne, dzięki czemu najlepiej chronią przed słońcem i skrajnymi temperaturami – latem zapobiegają nagrzewaniu się mieszkania/domu, natomiast zimą – uciekaniu ciepła i wychładzaniu się pomieszczeń. Poza tym, takie przesłony również wygłuszają, w związku z czym są polecane do domów zlokalizowanych np. w centrum miast, w pobliżu ruchliwych dróg, torów kolejowych lub fabryk generujących hałas. Co więcej, rolety zewnętrzne zabezpieczają stolarkę okienną przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a także posiadają właściwości antywłamaniowe. Jednocześnie są wygodne w użytkowaniu i jako, że znajdują się na zewnątrz, okna możemy dowolnie aranżowanie wewnątrz. Biorąc wszystko to pod uwagę, nie ma złudzeń, że warto zainwestować w taki system przesłon. Jednak, jakie są rodzaje rolet przeznaczonych do montażu na zewnątrz i jakie rodzaje rolet zewnętrznych pod względem sposobu sterowania mamy do wyboru?

Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Współcześni producenci oferują kilka rodzajów rolet okiennych zewnętrznych. Różnią się one przede wszystkim sposobem oraz miejscem montażu. Pośród nich znajdziemy: rolety zewnętrzne naokienne, rolety zewnętrzne nakładane, rolety zewnętrzne podtynkowe, a także rolety zewnętrzne nadprożowe. Jeśli chodzi o te pierwsze, czyli rolety zewnętrzne naokienne cechują się one tym, że ich skrzynkę montuje się bezpośrednio we wnęce okiennej, przez co dostęp do światła jest minimalnie ograniczony. Z kolei rolety zewnętrzne nakładane zabudowuje się w ścianie, dlatego ich montaż jest możliwy wyłącznie na etapie budowy lub wymieniania okna na nowe. Rolety zewnętrzne podtynkowe to jeszcze nowocześniejsze modele, które montuje się w elewacji budynku, co oznacza, że można to zrobić tylko podczas budowy budynku. Wreszcie, rolety zewnętrzne nadprożowe, jak sama nazwa wskazuje instaluje się w nadprożu okna. Natomiast, jakie rodzaje rolet zewnętrznych wyróżniamy ze względu na sposób sterowania?

Rodzaje rolet zewnętrznych ze względu na sposób sterowania

Wiemy już jakie są rodzaje rolet zewnętrznych biorąc pod uwagę kryterium sposobu i miejsca montażu skrzynki rolety. Planując zakup zewnętrznych przesłon okiennych, warto pamiętać, że do wyboru mamy również dwa rodzaje rolet okiennych zewnętrznych zważywszy na metodę sterowania. I tak też rolety zewnętrzne mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Te pierwsze są wyposażone w specjalny zwijacz z taśmą lub linką znajdującą się wewnątrz mieszkania/domu po boku okna (w przypadku wielkopowierzchniowych rolet – w mechanizm karbowy). Elektrycznie sterowane rolety posiadają natomiast napęd elektryczny połączony przewodami z łącznikiem na ścianie lub odbierający kierowane z pilota fale radiowe. Taki rodzaj rolet zewnętrznych pozwala sterować wszystkimi roletami jednocześnie oraz każdą z osobna. Ponadto istnieje możliwość podłączenia rolet zewnętrznych do inteligentnego systemu sterowania budynkiem, a także do systemu alarmowego.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO