Nie ulega wątpliwości, że zasłony i firany to niezwykle istotne elementy wystroju. Chociaż moda wnętrzarska zmienia się, na rynku co i rusz pojawiają się nowe produkty, a dekoratorzy prześcigają się w coraz to nowocześniejszych rozwiązaniach aranżacyjnych, popularność firan nie słabnie od lat. I rzeczywiście, bez nich wnętrza wydają się nieco puste, niedokończone. W związku z tym, niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie, warto zawiesić w oknach firany. Tym bardziej, że współcześni producenci oferują różne rodzaje materiałów na firany, dzięki czemu bez trudu można dopasować odpowiednie do swojego domu. Zatem, jakie są rodzaje firanek? Jaki, spośród dostępnych materiał na firankę wybrać? Prezentujemy kilka najpopularniejszych, godnych uwagi rodzajów materiałów na firany.

Firanki woalowe

W większości przypadków, na pierwszym miejscu pośród rodzajów materiałów na firany wymienia się woal. Firanki woalowe rzeczywiście są bardzo popularne. Tkaninę tę tworzy mieszanka włókien syntetycznych oraz naturalnych (bawełnianych). Firanki woalowe wyróżniają się dość ciasnym splotem, dzięki czemu subtelnie zatrzymują przedzierające się przez okna promienie słoneczne. W związku z tym, idealnie sprawdzają się w dobrze nasłonecznionych, położonych od strony południowej pomieszczeniach. Prócz tego, ogromną zaletą firanek woalowych jest to, że zawsze świetnie się układają, ponieważ woal jest lejącym materiałem na firanki.

Firany z batystu

Firany z batystu, w przeciwieństwie do firanek woalowych przepuszczają do wnętrz więcej światła przepięknie rozpraszając promienie słoneczne. Firany z batystu gwarantują doskonały efekt wizualny, a jednocześnie nie sprawiają najmniejszych problemów pod względem pielęgnacji – można je prać w pralce i nie wymagają prasowania. U różnych producentów i w różnych szwalniach zasłon i firan pod wymiar, znaleźć można firany z batystu o splocie bawełnianym, z domieszką lnu, jedwabiu lub też włókien syntetycznych.

Firany z organzy

Oryginalnie firany z organzy to firany z wysokiej jakości, naturalnego jedwabiu. Jednak, w dzisiejszych czasach coraz częściej, ten materiał na firanki otrzymuje się ze splotu bawełny, nylonu lub poliestru. Niezależnie od tego, jaki surowiec został użyty do produkcji, firany z organzy są niesamowicie zwiewne i bardzo przejrzyste, dzięki czemu świetne rozpraszają światło. W związku z tym, firany z organzy polecane są przede wszystkim do ciemnych pomieszczeń oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na naturalnym oświetleniu.

Firany z żakardu

Ostatnim, choć niemniej popularnym niż wymienione powyżej rodzaje materiałów na firany jest żakard. Firany z żakardu swego czasu zdobiły okna większości domów w kraju. Dziś uznaje się je za bardzo tradycyjne. Największą zaletą firan z żakardu jest ich niesłychana trwałość oraz różnorodność wzorów. Podobnie, jak te, z organzy, firany z żakardu nadają się do ciemnych wnętrz. Niestety, aby wyglądały efektownie, należy je dość często prać.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO