Doradzamy

Plisy inwazyjne czy bezinwazyjne – czym się różnią i które wybrać?

By 27 maja 2020 29 maja, 2020 No Comments

W ostatnich kilku latach ogromną popularność zyskały plisy i duetki, czyli najnowsze modele rolet okiennych. Tym, co odróżnia je od wszystkich pozostałych jest zarówno ich struktura – stąd nazwa plisy/rolety plisowane, jak i mechanizm. Plisy i duetki w przeciwieństwie do klasycznych rolet, rolet dzień/noc, rolet rzymskich, żaluzji da się regulować z obu stron, tj. z dołu i z góry. Oznacza to, że mogą one standardowo zasłaniać tylko górną część okna, ale też jedynie dolną przy parapecie lub wyłącznie środek, pozostawiając górę i dół odsłonięte. W związku z tym, plisy okienne i duetki umożliwiają jak dotąd najbardziej precyzyjną regulację stopnia nasłonecznienia wnętrz. Specjalny mechanizm czyni je też idealnym rozwiązaniem na okna dachowe. Decydując się na ich montaż, stajemy jednak przed nie lada dylematem, a mianowicie które plisy – inwazyjne czy bezinwazyjne wybrać. Wobec tego, czym różnią się plisy inwazyjne od plis okiennych bezinwazyjnych? Jakie są ich zalety i wady? Jak zamontować plisy w oknie?

Plisy inwazyjne

Na rynku dostępne są dwa rodzaje plis i duetek. Różnią się one sposobem montażu. Pierwsze z nich to plisy inwazyjne, czyli przeznaczone do montażu inwazyjnego. Polega on na nawierceniu w ramie okna niewielkich otworów, do których za pomocą specjalnych elementów mocujących i zacisków przymocowuje się roletę plisowaną. Co prawda, nieco narusza to okienną framugę (choć listwy przyszybowe to wymienne elementy), za to plisy inwazyjne są trwałe i bezpiecznie przymocowane. Taki system gwarantuje wytrzymałość nawet na duże ciężary, a także dokładne zakrycie całego okna. Nieco inaczej jest w przypadku plis okiennych bezinwazyjnych.

Plisy okienne bezinwazyjne

Plisy okienne bezinwazyjne, w przeciwieństwie do plis inwazyjnych nie wymagają wiercenia otworu we framudze okna. W tym przypadku stosuje się specjalne, bezinwazyjne uchwyty, które jedynie zaczepia się na górnej i dolnej krawędzi ramy okna. Plisy okienne bezinwazyjne co prawda są prostsze w instalacji, zajmuje ona też nieco mniej czasu oraz zwykle tańsze od plis inwazyjnych, za to niestety nie aż tak dokładnie przylegają do okna i nie są w stanie utrzymać dużego ciężaru. Wobec tego, które plisy – inwazyjne czy bezinwazyjne są lepsze? Jak zamontować plisy w oknie?

Jak zamontować plisy w oknie?

Stojąc przed wyborem plis i duetek każdy z nas zastanawia się jak zamontować plisy w oknie, a co za tym idzie, w które ostatecznie zainwestować – plisy inwazyjne czy bezinwazyjne. Czy da się w ogóle wskazać lepsze? Otóż, wiele zależy od tkaniny, rozmiaru okna i oczywiście budżetu. Bez wątpienia korzystniejszą opcją w przypadku tak modnych obecnie dużych – zarówno wysokich, jak i szerokich okien są plisy inwazyjne. Montaż inwazyjny jest bardzo wytrzymały, solidny, a więc może utrzymać większy ciężar dużej i grubej rolety. Natomiast do niewielkich okien, np. w łazienkach wystarczające są plisy okienne bezinwazyjne.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO