Chociaż moda wnętrzarska nieustannie się przeobraża, właściwie z sezonu na sezon pojawiają się nowe trendy, od niepamiętnych czasów zasłony i firany stanowią bardzo ważny element wystroju mieszkań i domów. Oczywiście różne kolory, wzory, tkaniny, długości i sposoby upinania są w danym czasie uważane za designerskie, jednak to, że okienne tekstylia zawsze są pożądane pozostaje niezmienne. Zdaje się również, że od dłuższego czasu w aranżacji wnętrz dążymy do tego, by uzyskać jak najlepszy efekt wizualny z jednej strony oraz maksymalną funkcjonalność z drugiej. Nic więc dziwnego, że tak dużą popularność zyskały taśmy marszczące. Takie taśmy to doskonała alternatywa dla tradycyjnych żabek, przelotek i szelek. Główną zaletą marszczenia firan na taśmie jest to, że efekt jest piękny, ale też trwały, dzięki czemu zasłony i firany zawsze prezentują się bardzo elegancko. Taśma marszcząca pozostaje przy tym niewidoczna. Kluczowy jest jednak dobór odpowiedniej i oczywiście prawidłowe jej wszycie (przy uwzględnieniu materiału, z jakiego wykonana jest firana). W takim razie, jakie rodzaje taśm do marszczenia firan mamy do wyboru i jak marszczyć firanki na taśmie?

Rodzaje taśm do marszczenia firan

W sklepach tekstylnych oraz w salonach oferujących zarówno gotowe zasłony i firany (a także rolety i żaluzje), jak i szyte pod wymiar, znajdziemy ogromny wybór tychże. Współcześnie zdecydowanie najmodniejsze są te, z taśmą marszczącą. Decydując się na zamówienie firan na wymiar, warto mieć na uwadze, że szwalnie dysponują różnymi rodzajami taśm do marszczenia firan. Ogólnie można je podzielić na dwa typy, a mianowicie bawełniane i żyłkowe. Bardzo istotne, aby zwłaszcza do cienkich, transparentnych firan wybrać odpowiednie (na grubszych, zaciemniających zasłonach, każdy rodzaj taśmy do marszczenia firan będzie niewidoczny). Dla uzyskania najlepszego efektu wizualnego, należy postawić na żyłkową taśmę marszczącą. Poza tym, warto zwrócić uwagę na to, że taśmy mają różne szerokości. Te o szerokości 5 cm są polecane do krótszych firan i zasłon, np. do parapetu. Do długich tekstyliów lepsze są natomiast taśmy o szerokości około 7-10 cm. Nie bez znaczenia jest też sam sposób marszczenia firan na taśmie. W takim razie jak marszczyć firanki na taśmie?

Jak marszczyć firanki na taśmie?

Marszczenie firan na taśmie bez wątpienia zapewnia doskonały efekt wizualny, ale też jest bardzo praktyczne. Istotne przy tym, aby wybrać odpowiednią taśmę marszczącą spośród dostępnych rodzajów taśm do marszczenia firan, ale też właściwe jej wszycie. Jak marszczyć firanki na taśmie, tzn. jak gęsto, aby dobrze się one układały? Otóż, w przypadku firan z woalu poleca się marszczenie firan na taśmie 1:2, 1:2,5 lub 1:3. Tekstylia z organzy z kolei należy marszczyć na taśmie 1:3 lub 1:2. W końcu, znacznie grubsze firany żakardowe najlepiej upinać na taśmie 1:1,5 lub 1:2.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO