Bez wątpienia jednymi z najefektowniejszych, a jednocześnie bardzo praktycznych dekoracji okiennych są rolety rzymskie. Tego typu rolety świetnie zastępują klasyczne zasłony i firany oraz standardowe rolety. Jednocześnie dobrze prezentują się w połączeniu z innymi tekstyliami. Według uznania mogą być wykonane albo z tkaniny zaciemniającej, albo transparentnej. Do tego możemy je mocować w oknie na różne sposoby. I tak też możliwy jest montaż rolety rzymskiej do ściany lub do sufitu, montaż rolety rzymskiej na ramie okna, a także montaż rolety rzymskiej na karniszu. Jakie są zalety i wady każdego z wymienionych sposobów? Jak zamontować rolety rzymskie?

Montaż rolety rzymskiej do ściany/sufitu

Jeśli rozważasz zakup rolet rzymskich, w związku z czym zastanawiasz się jak zamontować rolety rzymskie, masz do wyboru kilka opcji. Pierwszą z nich, zdaje się wciąż najpopularniejszą jest montaż rolety rzymskiej do ściany, czyli nieco powyżej okiennej wnęki lub też do sufitu. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie świetnie zastępuje klasyczne zasłony i sprawia optyczne wrażenie, jakoby sufit był wyższy. W przypadku montażu rolety rzymskiej do ściany nic nie stoi też na przeszkodzie, aby dodatkowo zamontować na ścianie karnisz i zawiesić na nim firany lub zasłony. Musimy jednak pamiętać, że będziemy potrzebowali znacznie większej rolety (w przypadku okien podwójnych – jednej szerokiej), niż do montażu rolety rzymskiej na ramie okna, co oczywiście wiąże się wyższą ceną. Niemniej, biorąc pod uwagę doskonały efekt wizualny – naprawdę warto!

Montaż rolety rzymskiej na ramie okna

Urządzasz niewielkie pomieszczenie, w związku z czym każdy centymetr wolnej przestrzeni jest cenny i zastanawiasz się jak zamontować rolety rzymskie? Nie chcesz po spuszczeniu rolety zasłaniać pięknego parapetu z ustawionymi na nim zielonymi roślinami, zdjęciami w stylowych ramkach i pamiątkami z podróży? Montaż rolety rzymskiej na ramie okna to w takich przypadkach idealna opcja! Do montażu rolety rzymskiej na ramie okna nie potrzebujesz wiertarki, śrub, ani żadnych innych narzędzi – wystarczy klej lub mocna taśma montażowa. Do tego rozmiar rolety jest mniejszy, niż w przypadku montażu rolety rzymskiej do ściany/sufitu, dzięki czemu cena niższa. Decydując się na taki sposób mocowania warto natomiast zainwestować w system Top-Down umożliwiający zasłanianie okna od góry i od dołu.

Montaż rolety rzymskiej na karniszu

Jeśli obmyślasz jak zamontować rolety rzymskie w swoim mieszkaniu, musisz wziąć pod uwagę wszystkie dostępne sposoby, porównać je ze sobą i zdecydować, co odpowiada Ci najbardziej. Poza montażem rolety rzymskiej do ściany, sufitu i bezpośrednio na okiennej ramie, masz do wyboru również montaż rolety rzymskiej na karniszu. Rozwiązanie takie jest polecane przede wszystkim jako alternatywa dla firanek, a także osobom, które chcą mieć możliwość częstego zmieniania okiennej aranżacji.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO