Bez wątpienia jedną z najbardziej efektownych, a jednocześnie bardzo praktycznych dekoracji okiennych są rolety rzymskie. Tekstylia te łącza w sobie walory estetyczne klasycznych firanek i zasłon oraz funkcjonalność zaciemniających rolet. Wszystko za sprawą specjalnego mechanizmu (sznurkowego lub koralikowego) umożliwiającego podnoszenie i opuszczanie rolet rzymskich, a także ozdobnych tkanin. Jedyna wątpliwość, jaka może pojawić się u osób rozważających ich montaż to kwestia czyszczenia rolet rzymskich. Jak o nie dbać? Czy rolety rzymskie można prać w pralce, czy lepiej zrobić to ręcznie? Jak zdjąć roletę rzymską do prania? Wyjaśniamy, jak prać rolety rzymskie, by przywrócić im czystość, świeżość i ładny zapach!

Czyszczenie rolet rzymskich

Rolety rzymskie od lat cieszą się mianem jednej z najbardziej efektownych ozdób, nie tylko okien, ale i wnętrz w ogóle. Tym, co odróżnia je od standardowych, wieszanych na karniszach firan i zasłon jest sposób montażu, który wymaga zastosowania specjalnego stelażu. W związku z tym, mogłoby się wydawać, że czyszczenie rolet rzymskich jest raczej kłopotliwe. Na szczęście nic bardziej mylnego. Wszyscy, którzy zastanawiają się jak prać rolety rzymskie i w związku z tym, czy jest sens inwestować w tego typu dekoracje, naprawdę nie mają się czym martwić. Czyszczenie rolet rzymskich naprawdę jest proste, pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku istotnych wskazówek. Po pierwsze, musimy wiedzieć jak zdjąć roletę rzymską do prania, po drugie – upewnić się czy rolety rzymskie można prać w pralce.

Jak zdjąć roletę rzymską do prania?

Zastanawiając się jak prać rolety rzymskie warto zacząć od początku, a więc demontażu rolet rzymskich. Wobec tego, jak zdjąć roletę rzymską do prania? W tym celu roletę należy zdjąć z uchwytu, odczepić tkaninę od szyny, na której jest rozciągnięta, po czym najlepiej na płasko, sznurkami do góry rozłożyć ją na stole/podłodze. Następnie trzeba wypiąć sznurki z zaczepów/klipsów oraz przeciągnąć sznurki przez kółeczka wlotowe. Kolejnym krokiem powinno być wyciągnięcie patyczków z tunelów rolety i ewentualnej listwy obciążającej. Do czyszczenia rolety rzymskiej musi więc pozostać sama tkanina, bez elementów usztywniających. Natomiast, czy rolety rzymskie można prać w pralce?

Czy rolety rzymskie można prać w pralce?

Wiele osób zastanawia się jak prać rolety rzymskie, a przede wszystkim czy rolety rzymskie można prać w pralce. A zatem, jak to jest z tym czyszczeniem rolet rzymskich? Otóż, w tym przypadku wszystko zależy od tkaniny, z jakiej są uszyte rolety rzymskie. Wystarczy więc sprawdzić, z jakim materiałem mamy do czynienia i czy jego pranie w pralce i ewentualnie w jakiej temperaturze jest dozwolone.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO