Wielkimi krokami zbliża się ten najbardziej wyczekiwany okres w ciągu całego roku, magiczny czas, który zawsze spędzamy w gronie najbliższych przy suto zastawionym smakowitymi potrawami stole, otoczeni pięknymi dekoracjami w kolorach czerwieni, zieleni i złota. Świętom Bożego Narodzenia zawsze towarzyszy wyjątkowa atmosfera. Niemniej, wszystko to jest poprzedzone sporymi przygotowaniami. Wielkie gotowanie i pieczenie oraz generalne porządki nierzadko rozpoczynają się w polskich domach już w pierwszej połowie grudnia. Na pierwszy ogień zwykle idzie pieczenie i zdobienie korzennych pierników oraz mycie okien. A skoro już przy myciu okien jesteśmy, wypada również wyprać zasłony i firany, aby w czasie świąt lśniły czystością. Wobec tego, najwyższy czas zastanowić się jak prać firanki skutecznie, ale i łatwo, aby zbytnio się nie narobić w tym i tak dość szalonym sezonie. Czy pranie firanek w pralce to dobry pomysł, a może lepiej zrobić to ręcznie? W jakiej temperaturze prać firany, aby przywrócić im pożądaną biel, a jednocześnie nie uszkodzić? I czy warto dodatkowo wybielić firanki, a jeśli tak – czym wybielić firanki?

Pranie firanek w pralce

Zasłony i firany od zawsze postrzegano, jako produkty z jednej strony delikatne, z drugiej wymagające porządnego czyszczenia, po to, by zachować ich śnieżnobiały kolor. Nasze babcie i mamy zwykły więc prać je ręcznie, w wannie lub dużej misie. Przyznajmy sobie jednak szczerze, dziś, jako nowoczesne kobiety szukamy prostszych, a przy tym równie skutecznych sposobów w zakresie porządków. Zastanawiamy się więc, jak prać firanki, a przede wszystkim czy możemy wykorzystać w tym celu pralkę. Otóż, pranie firanek w pralce jak najbardziej jest dozwolone, a wręcz wskazane. Pralki oferowane przez współczesnych producentów to wysokiej jakości, zaawansowane pod względem technologicznym sprzęty, które w większości posiadają specjalne programy do prania zasłon i firan lub do prania tkanin delikatnych. Do tego, i same tekstylia produkuje się dziś z dobrej klasy, wytrzymałych materiałów. Krótko mówiąc, pranie firanek w pralce nie dość, że jest bezpieczne to jeszcze przynosi lepsze efekty, niż pranie ręcznie. Warto natomiast wiedzieć, w jakiej temperaturze prać firany, a także przemyśleć czym wybielić firany, zwłaszcza jeśli z jakichś powodów mocno poszarzały.

W jakiej temperaturze prać firany?

Skoro ustaliliśmy już, że najlepszym sposobem jest pranie firanek w pralce (koniecznie na odpowiednim programie – np. pranie delikatne lub pranie firanek), warto wspomnieć o jeszcze jednej, ważnej kwestii. W jakiej temperaturze prać firany? Otóż, zdecydowaną większość firan należy prać maksymalnie w 30 stopniach Celsjusza. Wyższa temperatura niestety mogłaby uszkodzić tkaninę, spowodować jej skurczenie się. Jeśli natomiast uznamy, że firany są na tyle brudne, że samo pranie w 30 stopniach Celsjusza może być niewystarczające, wówczas warto dodatkowo je wybielić. Jak to zrobić? Czym wybielić firanki?

Czym wybielić firanki?

Pranie firanek w pralce w przypadku, gdy są one mocno zakurzone, poszarzałe lub poplamione niestety może nie przynieść pożądanych efektów. Na szczęście jest i na to sposób. Otóż, firany w prosty sposób można wybielić. Czym wybielić firanki? Najprościej jeszcze przed wypraniem w pralce, przez godzinę wymoczyć je w ciepłej wodzie z proszkiem lub płynem do prania. W sklepach są też dziś dostępne specjalne, delikatne, a jednocześnie skuteczne wybielacze do firanek. Poza tym, dobrym środkiem wybielającym jest soda oczyszczona, proszek do pieczenia, a także roztwór wody z solą. W tym ostatnim firany należy płukać już po wypraniu.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO