Każdy, kto remontuje i urządza mieszkanie bądź dom lub ma zamiar przemeblować i wymienić dodatki, powinien mieć na uwadze, że tekstylia, w tym zasłony i firany odgrywają kluczową rolę. W dużej mierze to właśnie okienne dekoracje decydują o efekcie końcowym, podkreślają styl wystroju, tworzą unikatowy charakter danego pomieszczenia. W związku z tym, zanim kupimy gotowe, a najlepiej zlecimy uszycie na wymiar zasłon i firan, musimy być pewni, że dokonaliśmy słusznego wyboru, pamiętając, że kolor, wzór, materiał i jego struktura choć niezwykle istotne, nie są ważniejsze aniżeli odpowiedni ich rozmiar. Zarówno długość firanki, jak i szerokość firanki może zaważyć na jej estetyce. Wobec tego, jak mierzyć firanki Jaka powinna być jej długość i szerokość w stosunku do wymiarów okna? Podpowiadamy jak wymierzyć firanki na okno!

Jak wymierzyć firany na okno?

Bez wątpienia zasłony i firany to jedne z popularniejszych ozdób stosowanych w domowych wnętrzach. Z jednej strony spełniają one funkcję czysto praktyczną – chronią naszą prywatność i zabezpieczają przed słońcem, z drugiej dekorują. Jednak, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku muszą zostać spełnione pewne warunki. Okienne tekstylia powinny być dopasowane do ogólnej stylistyki wnętrza pod względem koloru, wzoru, materiału i jego struktury, a także rozmiaru. Długość firanki, a także szerokość firanki decydują o tym, jak będzie się ona układała i prezentowała w oknie. W związku z tym, przed zakupem trzeba koniecznie zastanowić się jak wymierzyć firany na okno i faktycznie to zrobić. Radzimy jak mierzyć firanki – ich długość oraz szerokość.

Długość firanki

Jak mierzyć firanki? Otóż, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad odpowiednią długością firanki, mając na uwadze, że bardzo krótka, ale też i zbyt długa firanka nie będzie prezentowała się korzystnie. Odpowiednia długość firanki to ta do parapetu (firana krótka) lub do podłogi (firana długa). W związku z tym, zanim kupimy materiał lub zlecimy uszycie okiennych tekstyliów, dokładnie zmierzmy wysokość okna, począwszy od karnisza, aż do parapetu/podłogi. Zastanawiając się jak wymierzyć firany do okna, nie zapominajmy o uwzględnieniu sposobu mocowania (żabki, szelki, taśma). Istotne, aby krótsza wersja kończyła się na 1,5 cm powyżej parapetu lub około 5-10 cm poniżej. Natomiast jakie znaczenie ma szerokość firanki względem okna? Jak mierzyć firanki poziomo?

Szerokość firanki

Równie istotna, co długość firanki jest jej szerokość. Firanki muszą przecież zakryć całą szerokość otworu okiennego, a przy tym być ładnie zmarszczone. Zatem, jak wymierzyć firany na okna na szerokość właśnie? Niestety, ciężko jednoznacznie ocenić. Wiele zależy od tego, na ile zamierzamy zmarszczyć materiał, jak upiąć firanę na karniszu. Na pewno warto zmierzyć szerokość okna, a także długość karnisza. Dla przykładu, do najpopularniejszego marszczenia podwójnego, długość karnisza wystarczy pomnożyć razy dwa – w ten sposób otrzymamy potrzebną nam szerokość firanki. Natomiast jeśli chcemy zmarszczyć firanę gęściej, długość karnisza mnożymy razy trzy lub cztery, za każdym razem pamiętając o kilku centymetrach zapasu na obszycie materiału.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO