W dzisiejszych czasach rolety stanowią integralną część okien w naszych mieszkaniach i domach. Niezależnie od tego, czy decydujemy się zawiesić w oknach dekoracyjne firany, a nawet eleganckie, długie zasłony, mimo wszystko nie chcemy rezygnować z rolet, które zapewniają nam prywatność, a także są niezastąpioną ochroną przeciwsłoneczną. Jednocześnie, oferowane przez współczesnych producentów modele cechują się doskonałym designem. Do wyboru mamy m.in. rolety mini, dzień/noc, plisy, w kasecie, wolno wiszące. Bez względu na to, w które ostatecznie zainwestujemy, koniecznie musimy dopasować odpowiedni ich rozmiar. Zatem, jak dobrać rozmiar rolety do okna, a przede wszystkim jak zmierzyć okno do rolety? Które wymiary są najistotniejsze? Radzimy, jak dobrać rolety!

Jak zmierzyć okno do rolety?

Oczywistą czynnością poprzedzającą zakup rolety jest dopasowanie właściwego rozmiaru. Jak dobrać rozmiar rolety do okna? W tym celu, po pierwsze musimy postanowić jakiego rodzaju przesłonę zamierzamy zamontować w oknie, po drugie sprawdzić jak zmierzyć okno do rolety. Musimy przy tym wiedzieć, że dla poszczególnych modeli – mini, plis, dzień/noc, w kasecie, wolno wiszących – istotne są nieco inne wymiary. W niektórych przypadkach kluczowy jest rozmiar samej szyby, w innych – nie obędzie się bez pomiaru całej wnęki okiennej. Zatem, jak dobrać rolety (konkretne ich rodzaje), aby idealnie pasowały do okien, a tym samym zapewniały należytą ochronę i wyglądały estetycznie?

Jak dobrać rolety mini, dzień/noc, plisy, w kasecie, wolno wiszące?

Jak dobrać rozmiar rolety do okna? Które wymiary są najistotniejsze? Odkąd dokąd mierzyć okno? Otóż, nie uda nam się dopasować właściwej wielkości rolety, jeśli uprzednio nie określimy jaki rodzaj przesłony chcemy kupić. Dopiero, gdy zdecydujemy się na konkretną, należy zadać sobie pytanie o to, jak zmierzyć okno do rolety. Otóż, w przypadku rolet mini, również mini dzień/noc, należy zmierzyć szerokość szyby i wysokość skrzydła okna (czyli szyby + ramy). Szerokość rolety powinna być o około 3-6 cm większa od szerokości szyby, natomiast jej długość co najmniej równa wysokości okiennego skrzydła. Z kolei, jak dobrać rolety typu plisy do okna? W tej sytuacji również mierzymy szerokość szyby, do której to trzeba dodać około 3-6 cm i wysokość skrzydła okna – długość plisy powinna być zbliżona do wysokości skrzydła. Jeśli zaś chodzi o modele w tzw. kasecie, co do ich szerokości obowiązuje ta sama zasada, jak w roletach mini i plisach. Ich długość nie może być krótsza niż wysokość skrzydła okna. Wreszcie, jak dobrać rozmiar rolety do okna, gdy zdecydujemy się na montaż wolno wiszącej przesłony? Tym razem nie interesują nas ani wymiary szyby, ani skrzydeł okna. Kluczowy jest bowiem rozmiar całej wnęki, ponieważ zawieszona na ścianie powyżej wnęki roleta po rozsunięciu ma całościowo ją zakrywać. Stąd też należy zmierzyć szerokość i wysokość wnęki. Roleta powinna być szersza o około 10-20 cm od szerokości wnęki, i dłuższa również o 10-20 cm od wysokości wnęki.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO