Bez wątpienia okienne tekstylia, czyli firany, zasłony, rolety i żaluzje pełnią w naszych mieszkaniach podwójną funkcję. Z jednej strony dekorują, z drugiej rozpraszają/blokują intensywne promienie słońca i zapewniają prywatność, zwłaszcza po zmroku. W związku z tym, ich długość, gęstość marszczenia, materiał wykonania, kolorystyka i wzornictwo mogą okazać się kluczowe. Nie możemy jednak zapominać, że równie istotny jest sposób ich montażu, czyli odpowiedni karnisz. W takim razie, jak dobrać karnisz? Jakie są rodzaje takich akcesoriów? Co wyróżnia karnisze i szyny? Jak wybrać odpowiednią długość karnisza? W końcu, jak dopasować karnisz na okno do stylu wnętrza?

Karnisze i szyny

W pierwszej kolejności, tj. zanim zaczniemy zastanawiać się, jaka długość karnisza będzie właściwa do danego okna/pomieszczenia, a także jaki powinien on być pod względem stylistycznym, aby pasował do ogólnego wystroju wnętrza, powinniśmy wybrać odpowiedni jego rodzaj. W dużej mierze rodzaj zadecyduje bowiem zarówno o funkcjonalności, jak i estetyce. I tak też do wyboru mamy drążkowe karnisze i szyny sufitowe. Te pierwsze są przeznaczone do montażu na ścianie powyżej wnęki okiennej, te drugie, jak sama nazwa wskazuje, do montażu na suficie. Od lat znacznie popularniejsze są karnisze, głównie z tego względu, że umożliwiają wieszane na nich firanek i zasłon nie tylko na żabkach, ale też na przelotkach, szelkach, taśmie marszczącej i przeszyciach tunelowych. Za to szyny, na których dekoracje instalujemy na żabkach, agrafkach lub ślizgach to świetne rozwiązanie do pomieszczeń o niskich nadprożach lub łukowato wykończonych wnękach okiennych. Poza tym, szyna to dobra opcja w momencie, gdy z jakichś względów zasłony chcemy zawiesić na całej szerokości ściany, a nie tylko nad oknem. A kiedy już zdecydujemy się na konkretny rodzaj, kolejną kwestią, co do której musimy podjąć decyzję jest długość karnisza oraz jego estetyka. Jak dobrać karnisz?

Długość karnisza

Jeśli zdecydujemy się na montaż karnisza drążkowego, powinniśmy dobrze przemyśleć długość karnisza. Co to oznacza? Jak dobrać karnisz odpowiedni pod względem długości? Otóż, aby końcowy efekt był zadowalający, przede wszystkim musimy znać wymiary wnęki okiennej, a dokładniej jej szerokość. Mierząc szerokość wnęki, warto przy okazji na obu końcach zaznaczyć punkty – około 5 cm powyżej nadproża, bo to właśnie na takiej wysokości nad oknem przytwierdza się karnisz. Wróćmy jednak do długości karnisza. Znając szerokość wnęki okiennej kolejnym krokiem jest dodanie do niej około 40-50 cm, dopiero wówczas otrzymamy ostateczną, pożądaną długość karnisza. Warto przy tym pamiętać, że wsporniki karnisza montujemy w odległości około 10-15 cm od wnęki okiennej, a do tego sam drążek powinien jeszcze wystawać poza wsporniki po 5-10 cm po każdej ze stron. Natomiast jak dopasować karnisz na okno do stylu wnętrza?

Jak dopasować karnisz na okno do stylu wnętrza?

Jeśli udało nam się już dopasować odpowiedni rodzaj oraz długość karnisza, pozostaje już tylko wybór najlepiej pasującego do stylu wnętrza modelu. Jak dobrać karnisz pod względem estetycznym? Na pewno bardzo istotny jest materiał, z jakiego został wykonany karnisz drążkowy. W mieszkaniach zaaranżowanych w stylu klasycznym, skandynawskim, retro i rustykalnym idealnie sprawdzą się karnisze drewniane, przy czym kolor drewna powinno się dopasować do koloru drewnianego parkietu/paneli, drzwi, mebli, drewnianych ram okiennych. Z kolei we wnętrzach nowoczesnych, loftowych i glamour zdecydowanie najlepiej zamontować karnisze metalowe, których kolor będzie pokrywał się z kolorem okuć mebli, żyrandoli, lamp i innych, metalowych dodatków.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO