Obecnie możemy obserwować wielki powrót żaluzji okiennych do mody wnętrzarskiej. Po wielu latach świetności nowoczesnych rolet, również tych dzień/noc, plis i rzymskich, znów wiele osób decyduje się na montaż w swoim mieszkaniu/domu żaluzji – klasycznych aluminiowych lub designerskich drewnianych. Jedyną kwestią, która w tym przypadku budzi niepewność, zastanawia jest czyszczenie żaluzji, które to składając się przecież z tzw. lameli ułożonych poziomo jeden pod drugim. Jak wyczyścić żaluzje aluminiowe? Czy wystarczy przetrzeć je na sucho szmatką czy konieczne jest mycie na mokro? Natomiast czym czyścić żaluzje drewniane, aby odświeżyć, a przy tym nie uszkodzić tego naturalnego materiału?

Czyszczenie żaluzji

Co ciekawe, wiele osób ma mylny osąd na temat czyszczenia żaluzji. Wydaje im się, że jest to zajęcie trudne, a zwłaszcza bardzo czasochłonne i nużące, przez co często, choć same żaluzje okienne bardzo im się podobają, rezygnują z ich montażu tylko dlatego, że nie wiedzą jak czyścić żaluzje łatwo i szybko. Tymczasem, okazuje się, że dbanie o czystość tego typu przesłon na okna to nic skomplikowanego, ani nawet wymagającego dużo czasu. Wystarczy zorientować się w sprawdzonych, skutecznych metodach i zaopatrzyć w niezbędne akcesoria, która pozwolą nam uporać się z gromadzącym się na żaluzjach kurzem (który swoją drogą zbiera się tak samo na innych roletach) i innymi zabrudzeniami. Wobec tego, radzimy jak wyczyścić żaluzje aluminiowe oraz czym czyścić żaluzje drewniane!

Jak wyczyścić żaluzje aluminiowe?

Czyszczenie żaluzji wcale nie jest tak żmudne, jak mogłoby się wydawać, dlatego nie ma sensu z góry zniechęcać się do ich montażu. Wystarczy, że zainteresujemy się tym tematem, a z pewnością znajdziemy wiele przydatnych podpowiedzi jak czyścić żaluzje. Zacznijmy może od niezmiennie najpopularniejszych, czyli żaluzji z aluminium. Jak wyczyścić żaluzje aluminiowe? Zdecydowanie najłatwiej sięgnąć po tradycyjną szczotkę do kurzu. Wówczas wystarczy przetrzeć nią lamele najpierw zamknięte do dołu, następnie odwrócone do góry. To samo można wykonać przy pomocy czystej szmatki z mikrofibry. Innym sposobem jest zakup specjalnej szczotki do czyszczenia żaluzji. Takie szczotki posiadają kilka rzędów wałków, pomiędzy które w czasie sprzątania wsuwamy lamele, tym samym usuwając z ich powierzchni zanieczyszczenia. W przypadku żaluzji aluminiowych istotne, by nie moczyć ich wodą (czyścić tylko na sucho), ponieważ pod wpływem wilgoci aluminium z czasem matowieje. Natomiast, czym czyścić żaluzje drewniane?

Czym czyścić żaluzje drewniane?

Bez wątpienia, regularne czyszczenie żaluzji sprawia, że korzystnie prezentują się one w oknach, tym samym dekorując nie tylko okna, ale i całe wnętrza. Wiemy już, jak wyczyścić żaluzje aluminiowe. Natomiast jak postępować w przypadku tych, wykonanych z drewna? Czym czyścić żaluzje drewniane? W zależności od stopnia zabrudzenia żaluzje okienne drewniane albo przecieramy na mokro – ścierką zwilżoną w roztworze letniej wody z płynem do mycia drewna, albo na sucho – suchą szmatką spryskaną środkiem nabłyszczającym do drewna. Zamiast szmatki do czyszczenia żaluzji z drewna również można użyć specjalnej szczotki do żaluzji.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO