Niestety, właściwie wszystko w naszych mieszkaniach i domach z czasem ulega zabrudzeniu. Jeśli więc chcemy mieszkać czysto, regularne porządki są nieuniknione. Odkurzanie, mycie i pranie to absolutna podstawa. Warto przy tym pamiętać, że kurz i pył nie tylko gromadzi się na meblach, podłogach i dywanach, ale też na tekstyliach, w tym na firanach, zasłonach, roletach i żaluzjach. O ile te pierwsze wystarczy po prostu raz na jakiś czas wyprać w pralce, o tyle okienne, zaciemniające przesłony, m.in. verticale nazywane również żaluzjami pionowymi niekoniecznie da się w ten sposób potraktować. W takim razie, jak czyścić żaluzje pionowe? Czy konieczny jest ich demontaż? Czy w ogóle da się je wyprać, a jeśli tak – jak prać verticale? Radzimy jak utrzymać tego typu rolety w czystości i na czym polega skuteczne czyszczenie żaluzji pionowych! Ale najpierw… co to właściwie są verticale?

Czym są verticale?

Zanim wyjaśnimy sobie jak czyścić żaluzje pionowe, warto przytoczyć podstawowe informacje na ich temat. Czym są żaluzje pionowe nazywane inaczej verticalami? Otóż, jak sama nazwa wskazuje są to żaluzje zbudowane z ułożonych pionowo lameli. W przeciwieństwie do klasycznych żaluzji lamele nie są wykonane ani z aluminium, ani z drewna, lecz z tkanin trudnopalnych (do wyboru tkaniny transparentne, screen, blackout). Lamele takie mają szerokość 89 lub 127 mm. Tym, co wyróżnia verticale na tle pozostałych przesłon okiennych jest możliwość zasłonięcia nimi dużych przestrzeni. Z tego też względu od lat cieszą się największą popularnością w pomieszczeniach biurowych, gdzie montuje się je do sufitu lub do kasetonów, rzadziej do ściany. Jedyne, co w tym przypadku budzi pewną wątpliwość to czyszczenie żaluzji pionowych? W jaki sposób utrzymywać je latami w nienagannej czystości? Jak prać verticale?

Czyszczenie żaluzji pionowych

Verticale, tak samo, jak wszystkie inne przesłony na okna, czy to firany i zasłony, czy rolety (klasyczne, dzień/noc, plisy, rzymskie) i żaluzje (aluminiowe, drewniane, bambusowe) prezentują się ładnie dopóki, dopóty są czyste. Kiedy warstwa po warstwie gromadzi się na nich kurz tracą kolor, szarzeją, ale też żółkną i mają nieświeży zapach. Stąd tak ważne, aby zadbać o systematyczne czyszczenie żaluzji pionowych. Wobec tego, jak czyścić żaluzje pionowe? Najrozsądniejsze wydaje się regularne ich odkurzanie przy pomocy odkurzacza wyposażonego w specjalną, odpowiednio wyprofilowaną końcówkę. Poza tym, raz na jakiś czas warto takie żaluzje wycierać na sucho, np. ściereczką z mikrofibry. Można też zaopatrzyć się w specjalny przyrząd do czyszczenia paneli pionowych. Natomiast jak prać verticale?

Jak prać verticale?

Jak czyścić żaluzje pionowe? Z pewnością warto systematycznie je odkurzać i przecierać na sucho. Jednak, czy to wystarczy? Co z czyszczeniem na mokro? Jak prać verticale? Jeśli verticale rzeczywiście są dość mocno zabrudzone i wymagają wyczyszczenia na mokro, musimy zrobić to ręcznie. Najlepiej w wiaderku przygotować roztwór wody z delikatnym płynem do prania i po kolei namoczoną w nim szmatką przecierać lamel po lamelu.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO