Nowoczesny, klasyczny, rustykalny, skandynawski, nowojorski, angielski, prowansalski, glamour, loftowy/industrialny, retro/vintage – istnieje wiele różnych stylów, z których możemy czerpać inspirację aranżując swoje wymarzone mieszkanie/dom. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję powodowani nagłym przypływem emocji, chwilowym zachwytem nad czymś, warto abyśmy dokładnie przeanalizowali sytuację, zastanowili się, jaka estetyka rzeczywiście pokrywa się z naszym gustem, odpowiada indywidualnym preferencjom, oddaje nasz charakter i temperament, krótko mówiąc w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej. Dopiero wówczas rzeczywiście możemy zacząć planować wystrój salonu, sypialni, łazienki, kuchni, jadalni, pamiętając o tym, że każdy, nawet najdrobniejszy szczegół może przesądzić o efekcie końcowym. Podłogi, kolory ścian i meble są oczywiście kluczowe, jednak równie ważne są dodatki – dywany, dekoracyjne pledy i poduchy, obrusy na stołach, wazony, donice, obrazy, oświetlenie i oczywiście okienne tekstylia, czyli zasłony i firany. Jakie firany w stylu retro są polecane dla miłośników wnętrz utrzymanych w duchu vintage? Które spośród dostępnych na rynku tkanin nadają się na firanki w stylu vintage? Jakie są najpopularniejsze kolory firan retro?

Tkaniny na firanki w stylu vintage

Firanki w stylu vintage przede wszystkim są wykonane z konkretnych tkanin. To właśnie materiał w dużej mierze decyduje o charakterze firan, sprawia, że firan retro nie sposób pomylić z żadnymi innymi. Wobec tego, jakie tkaniny najlepiej sprawdzają się w roli firan w stylu retro, najpiękniej pasują do salonów, sypialni, łazienek, kuchni i jadalni inspirowanych estetyką lat 50-tych i 60-tych? Niewątpliwie dobrym wyborem są w tym przypadku lekkie zasłony i firany uszyte ze zwiewnego woalu, tiulu oraz ażurowego, zdobionego haftami żakardu. Tego typu firanki w stylu vintage można właściwie dowolnie drapować. Co istotne, są one na tyle transparentne, że przepuszczają do środka dużo promieni słonecznych, które wspaniale oświetlają brązowe, drewniane meble i parkiet. Natomiast jakie są sztandarowe kolory firan retro?

Firany retro i ich kolory

Równie ważne, co tkaniny są kolory firan w stylu retro. One również definiują ich wyjątkowy styl. A zatem, w jakich barwach i odcieniach firan retro powinni poszukiwać miłośnicy tej estetyki? Jako, że aranżacyjna baza we wnętrzach utrzymanych w duchu vintage jest dość uniwersalna, stonowana, raczej jasna – dominuje biel, odcienie beżu i brązu, przy pomocy zasłon i firan można przemycić nieco koloru. I tak też okienne tekstylia wcale nie muszą być śnieżnobiałe, wręcz przeciwnie – w tym przypadku można pokusić się o firanki w stylu vintage w kolorze ecru, bladożółtym, jasnozielonym, błękitnym czy też pudrowo-różowym.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO