W dzisiejszych czasach możemy wybierać spośród rozmaitych dekoracji okien, które jednocześnie stoją na straży naszej prywatności, a w słoneczne, upalne dni zapewniają ochronę przeciwsłoneczną. Należy je dobierać przy uwzględnieniu wielkości okien, poziomu nasłonecznienia pomieszczenia, stylu, w jakim te zostało zaaranżowane i oczywiście indywidualnych preferencji. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, z całą pewnością warto dokładnie rozeznać się we wszystkich możliwych opcjach, tak, by móc wybrać rzeczywiście najlepszą. Niezależnie od tego, czy poszukujemy odpowiedniej firany, zasłony lub rolety do sypialni, salonu, kuchni, łazienki czy też przedpokoju, godnym uwagi rozwiązaniem jest roleta rzymska. Co to jest i jak działa roleta rzymska? Jakie rodzaje rolet rzymskich na ten moment są dostępne na rynku? Wyjaśniamy co to jest roleta rzymska i prezentujemy najważniejsze informacje na jej temat!

Roleta rzymska – co to jest?

Jedną z popularniejszych obecnie dekoracji okiennych jest tzw. roleta rzymska. Jednak, co to jest roleta rzymska? Co odróżnia ją od wszystkich pozostałych rolet? Otóż, nie bez przyczyny mówi się, że rolety rzymskie to coś pomiędzy klasycznymi roletami a firanami. Mechanizm ich działania jest bowiem bardzo zbliżony do mechanizmu zastosowanego w roletach, z kolei pod względem walorów estetycznych dorównują one dekoracyjnym firankom. Na ich powierzchni, zwłaszcza po odsłonięciu nieco ku górze tworzy się ozdobna falbana. Co więcej, mogą być wykonane zarówno z zaciemniającej, jak i transparentnej tkaniny, oczywiście w dowolnym kolorze i wzorze. Dzięki temu z jednej strony, tak, jak rolety pełnią funkcję czysto praktyczną, z drugiej, niczym firana stanowią stylowy dodatek wnętrz. Niesamowicie efektownie prezentują się w połączeniu z zsuniętymi do boków, eleganckimi, ciężkimi zasłonami. Jak to wszystko możliwe? Jak działa roleta rzymska? Jakie są rodzaje rolet rzymskich?

Jak działa roleta rzymska?

Jak działa roleta rzymska? Powszechnie wykorzystuje się jeden z dwóch mechanizmów podnoszenia i opuszczania rolet rzymskich, a mianowicie sznurkowy lub koralikowy. Pierwszy z nich, czyli mechanizm sznurkowy (niezbyt wytrzymały i tańszy) stosuje się w przypadku lekkich rolet rzymskich, np. z woalu, natomiast mechanizm sznurkowy (mocny, trwały) znajduje zastosowanie w roletach uszytych z ciężkich, zaciemniających materiałów. W zależności od tkaniny wyróżniamy też poszczególne rodzaje rolet rzymskich. Jakie?

Rodzaje rolet rzymskich

Pośród rodzajów rolet rzymskich wyróżniamy: rolety rzymskie transparentne (dobrze przepuszczające światło, uszyte z lekkiej, cienkiej, prześwitującej tkaniny typu woal lub organza), zaciemniające (z grubej bawełny lub tkaniny typu blackout) oraz rolety rzymskie dzień/noc (modele inspirowane klasycznymi roletami dzień/noc, lecz przy zastosowaniu mechanizmu rzymskiego). Jak widać, jest z czego wybierać!

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO