Klimat we wnętrzach buduje wiele elementów, począwszy od podłóg i ścian, poprzez meble, kończąc na różnego rodzaju dodatkach i dekoracjach. Jedną z najistotniejszych kwestii niewątpliwie jest aranżacja okna. To ona w dużej mierze decyduje o unikatowym charakterze mieszkań i domów, niejednokrotnie stanowi ich wizytówkę. I tak też, większość z nas decyduje się powiesić w oknach firany, które mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, być długie lub krótkie, białe lub kolorowe, gładkie bądź w deseń, upięte na rozmaite sposoby. Rzeczywiście, trudno zaprzeczyć temu, że firany to piękne, eleganckie i absolutnie ponadczasowe ozdoby. Niemniej, jeśli z jakichś powodów za nimi nie przepadamy lub zależy nam na oryginalność, na pewno warto się zastanowić co na okna zamiast firan zawiesić, aby nie pozostawić okiennej wnęki zupełnie pustej. Oto nasze trzy propozycje: zazdrostki i lambrekiny zamiast firanek w kuchni, lekkie i nowoczesne zasłony zamiast firan oraz praktyczne i eleganckie rolety rzymskie zamiast firanek.

Zazdrostki i lambrekiny zamiast firanek w kuchni

Powiedzmy sobie szczerze – firanki są piękne, lecz w kuchni absolutnie niepraktyczne. Tu ciągle się brudzi, pryska tłuszcz z gotowanych i smażonych potraw, pomieszane zapachy wnikają we wszystkie tkaniny. Stąd też, to właśnie w kwestii kuchni wielu z nas zastanawia się co na okna zamiast firanek rzeczywiście zda egzamin. Otóż, nasza propozycja to zazdrostki i lambrekiny zamiast firanek w kuchni. Te pierwsze zawiesza się na specjalnych karniszach do zazdrostek mocowanych bezpośrednio na okiennej ramie w połowie wysokości okna. Takie króciutkie firanki znajdują się więc w okiennej wnęce, w związku z czym ryzyko zachlapania maleje. Jeszcze lepszą opcją są lambrekiny zamiast firanek w kuchni. Lambrekiny wiesza się na klasycznych karniszach powyżej okna. Tym, co odróżnia je od standardowych firanek jest długość – zwykle zasłaniają tylko górę okna – 1/4 lub 1/3 szyby. Wobec tego, zarówno zazdrostki, jak i lambrekiny przepuszczają do wnętrza dużo światła, co w kuchni jest bardzo ważne. W dodatku mogą być wykonane właściwie z dowolnego materiału.

Zasłony zamiast firan

Zazdrostki i lambrekiny zamiast firanek w kuchni to świetna opcja. Jednak, co na okna zamiast firanek zawiesić w salonie, sypialni czy też w pokojach dzieci? W takich przypadkach na pewno warto rozważyć zasłony zamiast firan. Szczególnie zasłony zamiast firan poleca się w sytuacji, gdy z okna rozciąga się widok na ogród, las lub łąki i pola. Zasłony zamiast firan, oczywiście dopasowane kolorystycznie do wystroju pokoju nie tylko będą pięknie go dekorowały, ale też wpuszczą do wnętrza nieco zieleni. Do wyboru mamy przy tym rozmaite materiały, wzory, sposoby upinania, zasłony krótkie bądź długie.

Rolety rzymskie zamiast firanek

Ostatnim godnym polecenia rozwiązaniem zamiast firanek są tzw. rolety rzymskie, które łączą w sobie funkcjonalność rolet i piękno klasycznych firan/zasłon. Rolety rzymskie pasują do większości stylów i pomieszczeń o różnym przeznaczeniu – zarówno do salonów i sypialni, jak i kuchni, łazienek i przedpokojów. Podobnie, jak zazdrostki i lambrekiny, a także zasłony, rolety rzymskie mogą być wykonane właściwie z dowolnej tkaniny.

Czuj się u nas dobrze! ;-)

BIURO